Timothy Garton Ash: Milosevics sorsa várhat jövőre Orbánra
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre, azonban liberális és antiliberális erők küzdelméről szól a mostani időszak.
A szakértő szerint Európa vezetői végre ráébredtek a geopolitikai veszélyekre, azonban liberális és antiliberális erők küzdelméről szól a mostani időszak.
Ha Ukrajna vereséget szenvedne, Magyarországnak olyan szomszédja lenne, amely a kudarcért a Nyugatot és Magyarországot hibáztatná – ezért érvel Timothy Garton Ash brit történész a háborúban álló ország biztonságának garantálása és uniós tagsága mellett. Az Oxfordi Egyetem professzora szerint Magyarország már nem demokrácia.
Az oxfordi tudós szerint Európának addig kell felébrednie a jobboldali, populista álomból, ameddig nem késő.
Hans Fallada híres regényének címére (Kleiner Mann – was nun? / Mi lesz veled, emberke?) utal a nagy tekintélyű brit elemző, amikor azt zongorázza végig, merre kell(ene) haladnia Európa vezető hatalmának, amely egymaga képtelen ugyan változtatni a földrész égető kérdésein, de nélküle nem történhet semmi.
Zajlik Lengyelországban a PiS egykori erődjeinek kipucolása, Timothy Garton Ash szerint pedig herkulesi feladatot kell végrehajtaniuk Donald Tuskéknak.
Ukrajnának és Európának is kulcsfontosságú döntéseket kell meghoznia, mondja az Oxfordi Egyetem neves Európa-szakértő professzora a Financial Timesban.
Timothy Garton Ash szerint nem megoldás a lázongó uniós tagállamok megfékezésére a többsávos Európai Unió létrehozása.
Bécs szigorít a határőrizeten a magyar embercsempész-amnesztia miatt, Gideon Rachman Zelenszkij G7-es sikeréről és felelősségéről, Timothy Garton Ash Európa csökkenő súlyáról, Bernard-Henri Lévy pedig arról ír, hogy Ukrajna vegye át Oroszország helyét a Biztonsági Tanácsban. A magány és a depresszió feladja a leckét a gazdag országoknak. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Putyin B tervének célja az A terv kudarcának elleplezése. A történelem fintora lenne Ausztria orbanizálódása. A Nyugat téved, ha azt gondolja, hogy az új rend a demokráciák és a tekintélyuralmak csatáját jelenti. Kémkedéssel vádolnak amerikai cégeket Kínában. Válogatás világlapok írásaiból.
Politikai játszmák kereszttüzében a volt amerikai elnök elleni vádemelés. Orbán kimazsolázza az uniós tagságot. Timothy Garton Ash emlékezteti Európát a kihívásokra. A tekintélyuralom kiépítésének már bevált forgatókönyve van. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Elemzésében a történész azt írja, Németországnak most azon a népen kell segítenie, akiket Sztálin és Hitler is a legdurvábban sanyargatott.
A neves európai elemző, az Oxfordi Egyetem professzora úgy látja a Guardianben megjelent legújabb kommentárjában, hogy eljön még a béketárgyalások ideje, ám minden eddiginél súlyosabb tévedés, ha valaki most sürgeti a megállapodást a Kremllel.
Ott volt az alakuló Fidesz egyik találkozóján a Bibó Kollégiumban, és emlékszik, ahogy a lánglelkű Orbán Viktor sorolja neki Oxfordban, miket tervez Magyarországgal. Timothy Garton Ash a közép-európai térség egyik legjobb ismerője, ahogy fogalmaz, a „jelen történésze”. Mesél a rendszerváltás csodájáról, a fiatal Putyinról, és a mostani félelmeiről is. Optimizmusát azonban nem veszíti. HVG-portré.
A történész szerint egy dologban nem tévedett csak a magyar kormányfővel kapcsolatban: ő a generációja legtehetségesebb politikusa a posztkommunista Európában.
A Budapest Fórum első napjának záróelőadásán Timothy Garton Ash elmondta, illúzió lenne azt hinni, hogy az Európai Unió lovagként fogja ledöfni a magyar fekete bárányt, Francis Fukuyama pedig úgy véli, Orbán iránytű az amerikai jobboldal számára – többek közt a Putyin iránti csodálatban is.
A jó hír az, hogy a magyarok erős embere veszít befolyásából a térségben, írja a neves történész a Guardianben, de szót ejt arról is, miért elégedetlenek olyan sokan "Európával".
A neves angol elemző úgy gondolja, hogy az Ukrajna elleni invázióval véget ért a hidegháború utáni korszak, ám ez tragédia. Az Oxfordi és Stanfordi Egyetem professzora az osztrák Der Standardnak nyilatkozott, miután előadást tartott Bécsben a Humántudományi Intézet alapításának 40. évfordulóján. Kifejtette: ugyan a világ azt ismételgette 1945 után, hogy a tömeggyilkosságok nem ismétlődhetnek meg, de korábban Srebrenica, most pedig Mariupol és Bucsa mutatja, hogy mennyit érnek ezek a felhívások.
Az oxfordi történész szerint az ukrán háború után is folytatódhat Orbán Viktor európai pávatánca, Európának pedig döntést kell hoznia arról, hogyan viszonyul a kontinens keleti részéhez – átengedi-e az orosz érdekszférának, vagy megküzd a szuverenitásáért.
Az Oxfordi egyetem történésze friss tweetjében írt arról, hogy a magyar választások több okból is problémások voltak.